Parfüm Nasıl Sıkılır? Kokularınızı Kalıcı Hale Getirecek 5 Sır

Parfümünüzü sıkmak, güzellik rutininizin muhtemelen son (ve en hızlı) adımıdır; şuraya bir sprey, şuraya bir damla ve dışarıya çıkmışsınızdır. Muhtemelen parfümü nasıl sıktığınızı hiç düşünmüyorsunuz çünkü bu çok kolay! Ancak, kokuyu tutmak söz konusu olduğunda bundan daha fazlası vardır. Parfümü vücudunuza nereye sürdüğünüz, ne kadar sıktığınız ve hatta nerede sakladığınız cildinizde ne kadar kalacağını etkileyebilir. Bu yüzden, şifonyerinizde güzelce duran bu şişenin güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız parfümlerinizin bitene kadar iyi olmasını sağlamak için izleyebileceğiniz beş kolay adımımız var.

1. Cildinize Sıkılan Parfümü Ovuşturmayın

Muhtemelen görmüşsünüzdür anneniz, babanız veya arkadaşlarınız bileklerine parfüm sıkıyor ve ovuşturuyor. Şimdiye kadar öğrendiğimiz ilk koku alışkanlıklarından biri budur. Ancak teninizdeki parfümü sürtmek, üst notaların yerleşmeden önce buharlaşmasına ve kaybolmasına neden olur. Bu, başlangıçta kokunun asıl beğeneceğiniz notaların asla cildinize tam olarak yansımayacağı anlamına gelir. Parfümünüzün cildinizin doğal yağlarıyla yavaş yavaş karışmasını bekleyin kokunuzu kalıcı kılan ve size biraz özel koku veren şey budur. Ayrıca cildinize sıktığınız parfüm sürtünmeyle ısıya neden olur, bu da kokuyu değiştirebilir. Peki parfümünüzü nasıl uygulamalısınız? 

2. Nabız noktalarınıza püskürtün.

Her şeyden önce - nabız noktalarınız nerede? Bileklerinizin iç kısmında, dirseklerinizin iç kısmında, göbek deliğinizin altında ve kulak memelerinizin ve dizlerinizin arkasında bulunan nabız noktalarınız, damarlarınızın cildinize en yakın olduğu yerlerdir. Vücudunuzdaki bu sıcak noktalar, ekstra vücut ısısı yayar ve bu da kokunun doğal olarak yayılmasına yardımcı olur. Parfümünüzü nabız noktalarınıza sürmek için birkaçına veya tümüne püskürtün (unutmayın, ovalamayın) kokunuz uzun süre yayılacaktır.

3. Parfümünüzü nerede sakladığınız önemlidir.

Kokunuzu, günlük duşlardan gelen buharın onlarla etkileşime girebileceği banyonuzda saklamak yanlıştır. Su, nem ve büyük ölçüde değişen sıcaklıklar bir parfümün bileşimini değiştirebilir ve şişenin raf ömrünü kısaltabilir. Ek olarak, herhangi bir ışık (özellikle güneş ışığı) bir parfümün içeriğini bozabilir.

Parfümünüzü nerede saklamalısınız?

Cevap: serin, karanlık, kuru bir yer. Şişelerinizi dolabınıza koymadan önce, bir yatak odası şifonyerini veya makyaj çekmecesini veya sadece kokunuzun geldiği kutunun içinde saklayın. Bunlar, parfümünüzü uzun süre güvende tutmak için atılacak adımlardır.

4. Spritz and Step

Hiç kendinizi başka birinin parfüm bulutunda kaybolmuş buldunuz mu? Kokunuzun sizi tamamlamasını ve doğal kokunuzu yükseltmesini istiyorsunuz. Her yerine parfüm sıkmak yerine nabız noktalarınıza sıkın ve ardından "spritz and step" dediğimiz şeyi yapın. Parfümünüzü önünüze püskürtün, sonra içine doğru yürüyün ve geri çıkın. Bu, giysilerinizde hafif bir tabaka bırakacak.

5. Giysilerinize Püskürtmekten Çekinmeyin.

Kıyafetlerden bahsetmişken, kıyafetlerinize biraz parfüm sıkmak, kokunuzu gün boyu devam ettirmenin harika bir yoludur. Koku, kumaşlarla ciltten farklı bir şekilde etkileşir, bu nedenle muhtemelen daha hafif veya biraz farklı kokar. Havaya biraz parfüm sıkmayı ve kıyafetlerinizi içinde sallamayı ya da ceketinizin iç astarına biraz püskürtmeyi deneyin.

Sonuç? Nereye giderseniz gidin sizinle birlikte gelecek sevdiğiniz parfümün hafif bir esintisi yanınızda olacak.